Posted in Hacks, Haul, Unboxing, What I Do

Stationary Supplies – School Haul – Back To School

Hi… 

Welcome back 😘

Please hit the ‘follow’ button if you haven’t already 😘

Today I’m gonna share what I bought for the kid’s school stationary supplies. I bought it at a traditional stationary store coz it’s cheaper. If I bought it from a bookstore in a mall, I would have spent more. 

These are what I got. 

I don’t need to buy books coz the kids still have used books with empty pages. Lots of them. So we’re gonna reuse them. 

2 packs of loose leaf binder papers for my mom binder and Abe’s tutor binder. It is 9k/pack.

10 tubes of glue for the kids arts and crafts. 43.500/10pcs. 

Book covers. I have boys. You know how reckless they are. So I need to protect the books from tearing apart before the school year has finished πŸ˜…. The chocolate cover is for Al, 1.500/roll of 10 sheets. The plastic roll is 7k. The big plastic cover is 7k/10sheets. The small plastic cover is 6k/10sheets. 

Abe used to be using Joyko Pino Gel Pen, but they don’t have them again. So, I switch to this. Better quality in the same price of 26k/box of 12pcs. I bought 2 boxes. 

Pencils for Al. He’s in 3rd grade, still using pencils. It is 8k/box of 12pcs. This brand quality is okay compare to other brand that are way more expensive than this, some are in a price of 35k/box 😨 But the kids are gonna sharpen it over and over again (well, my kids do. They don’t like blunt edge), they’ll spend a lot of pencils in a semester. And I’m not spending more money for pencils.

Glue sticks for arts and crafts. It is 21k/12pcs. 

Pencil cases. The kids are having so many things in their pencil cases. Scissor, pen, pencil, eraser, etc. They need a not too big case, but still can accommodate their need. It is 6k/case. 

I still have lots of erasers, so we’re gonna use them. Save money from reusing what can be reuse and check your supplies so you don’t buy the same things πŸ˜‰

I hope this can inspire you in preparing the kid’s school supplies. Time goes by, without you noticing it, it’s time to be back to school and you haven’t prepare 😨 You’ll definitely end up paying more, coz all the discounts are gone πŸ˜” 

Posted in Haul, Product Review, Unboxing

Product Review – Lemonilobox Unboxing

Hi…

Welcome back 😘

If you’re new… Please hit the ‘follow’ button. I’d love to have you as my blog family πŸ’ž

Join me unboxing the Lemonilobox ya πŸ˜†

This is the box. I know Lemonilo on Instagram. I’ve been closely watching their posts. Wanting to try. Then I see their post on the new package of Lemonilobox and their having discount plus a voucher code. So, this is it!

You can see how much I saved 😎 . I don’t know if they’ll still have the voucher code available by the time you read this. I love discounts 😁

And they put this in the box.

Obviously I’m not gonna be able to use the voucher but I definitely can participate on their Undang Teman program. I invite my friends to shop at Lemonilo and I’ll get a top up money of IDR20k per purchase. Not bad πŸ˜‰

So I chose the chocolate package. I choose the safest… Chocolate. If it’s not as what I’ve expected​, at least I have my favorite chocolate πŸ˜‰ These are what’s inside the Lemonilobox.

I will publish this post and will update as I try each of the products. I can’t have it all together at the same time 😁

Ok… Let’s try this one.

It’s the smallest pack. It contains 2 small bars. I thought it’ll be crispy, but it’s not. Its like eating a cookie dough. It doesn’t have much nuts, just oats I guess. It doesn’t say anything in the box. The boys don’t like it coz it’s too sweet. I agree. It’s too sweet. Candy like sweet. It’s not my favorite. I hope I like the rest πŸ˜„

Would I buy it again? No. I don’t know about other types from this brand. If you have tried, please leave a comment below, so others can have a reference before they buy one.

Next…

Let see what’s inside…

What it looks like…

I like it. It’s not too sweet. It’s crunchy. I can definitely taste the coconut. I like the dried banana. I don’t find many cashews, which is kinda bummer coz I looooooove cashews. I can say 80% oats, 10% coconut, 5% chocolate, 2% dried banana, 3% cashews.

Overall… I like it. Would I buy it again? Yes. How about you? Have you tried? Please a comment below.

Now…

Ingredients…

It contains of 4 individual packed bars.

Love the packaging. Very neat, pretty, and clean.

Look at those nuts and seeds and raisins. It looks just like the picture. No edit, no Photoshop, what you see on the package is what you get. And I looooooove how it taste. All blends together, chewy but not sticky on your teeth, perfect sweetness, and the raisins makes it even better. Though the chocolate is kinda blurry, but I don’t mind. It’s soooooooo good. Al likes it too πŸ’ž

Definitely buying again and again and again. I hope it’s not pricey. Let me look at the price…

Wow… It is pricey. For me… Rp. 50.000 per box of 4 bars. Well, I take back my word on buying again and again and again πŸ˜₯ They’re 10% off at Lemonilo though, you could buy from there.

Saturday, 21 April 2017

6.50pm on my bed working on my planner and feel like munching 😁 I remember I still have 2 packs of healthy snacks in my Lemonilo Box.

Up to my kitchen, grabbed 1 pack, and oh my… No regrets AT ALL. This is seriously gooooood πŸ‘Œ

I love cashews. I love chocolate. I love starting to eat healthy. I love having healthy snacks with no guilt. And this pack has it ALL.

Look at that cashews. It’s REAL! I’ve found so many products that meant to have cashews in it, nooooooo… They lied. You’ll find their ‘cashews’ in chunks, tiny lil pieces. This… This is real.

It has 2 kinds of ‘lumps’ 😁 Chocolate and (I think) Vanilla. This is the Vanilla. It’s sweet (maybe from the cassava syrup? I’ve never taste cassava syrup. Never heard one actually. Well… It’s good) and crunchy.

This is the chocolate lumps. Oh my Lord! I’m in chocolate heaven πŸ˜‡ It has its chocolatey bitterness yet has its chocolatey sweetness. I don’t know what I’m rambling about πŸ˜‚ I’m high 😰

I tried to find the red rice. It’s supposed to be red right? 😁 I zoomed in every seeds in there, hoping to find the exact picture like.

Then I found this…

Have you ever cooked red rice? It’ll ‘crack’ like this when you cook them. Of course it’s cooked! Silly me πŸ˜‚ I hope that I got it correct πŸ€“

And it’s packed in sealed paper bag.

Hold on… Before I said anything about buying this repeatedly (learn from experience guys!) let me check the price 😬

Oh yes!!! Totally buying this repeatedly!!! Guys… No kidding. This is totally worthed. For that price… Buy buy buy! 65k for 400gr of this healthy madness, aaaaaand it’s 5% off 😱

I know you guys are thinking… Please lah Dessy! You’re overrated! πŸ˜• You guys… Buy! And tell me if I overrated 😏

Ok… I gotta start planning πŸ€“

I still have 1 last pack to review. I’ll come back to you. Tho I don’t think I can get over this one πŸ˜‹

Wednesday, 26 April 2017

Last but not least…

Let’s check what’s on it.

It’s​ packed in zip lock plastic bag.

As mentioned, it has rolled oats, pumpkin seeds, sunflower seeds, and dried cranberries.

It’s​ all there. Though the sunflower seeds are tiny, it’s there 😁. Love the dried cranberries 😘

Taste? So so lah… Nothing’s special. I don’t think I can have them as a snack. The chocolate is blurry and it taste very oatsy.

Will I buy it again? No. Let me check on the price.

Its even more expensive than East Bali Cashews Granola. Between these 2, price and taste, I’ll buy East Bali Cashews Granola.

Overall… You know which one is the winner 😎

East Bali Cashews!!! Yeeeaaaay!!! πŸ‘πŸ‘πŸ‘

I can’t wait to buy their other varian. You should try them too. No regrets πŸ‘Œ