Posted in Haul

INDOGROSIR HAUL 120617

Hiโ€ฆ

Welcome back ๐Ÿ˜˜

Hit the โ€˜followโ€™ button if you havenโ€™t already ๐Ÿ˜˜

Today I spent 2 hours at Indogrosir. It was packed with people. I spent most of my time, queuing at the cashier. But I made it ๐Ÿ˜€

HAUL

I spent less than 1mil and saved 86.200. Not bad for 51 items right? ๐Ÿ™‚

Let’s look at what I got and what I saved.

IMG_20170613_163905

These are the kid’s faves. No disc for these. 4700/pc for Abon and 4k/pc for crackers.

IMG_20170613_164135

These are our go to meal when I don’t cook :p The kids have them only on Saturdays. No disc for retails, they’re on special price if you buy a box.

IMG_20170613_164256

This is my hub’s fav. He likes having it for b’fast or snacking on his owl time ๐Ÿ˜€ No disc. 10.200/pc.

IMG_20170613_164326

Sauces. 2k save for ABC soy sauce. No disc for oyster & chili sauce.

IMG_20170613_164453

These are definitely the kid’s screaming moments hahaha. They only have them on Sundays. I got it cheap. 3 packets on the price of 2, all variants. Totally a saved. I actually saved 17.800 for these 6 bags. Wow right?

IMG_20170613_164550

I saved 1500 for this. We loves tea. I prefer Sariwangi brand but they’re not on disc. This brand is okay. Not as thick as Sariwangi, but okay.

IMG_20170613_164609

Abe loves to eat it just like that, like eating tiny chocolate with spoon. I saved 3700 on this.

IMG_20170613_164635

I can finally stock up snacks in the fridge. The kids love pudding. No discount on these.

IMG_20170613_164654

Al loves these. He’ll overflow his bread with these. I think its too sweet but he loves it. One thing to remember though, I have to keep them in the fridge once its opened. I had to throw half of them coz I didn’t put them in the fridge ๐Ÿ˜ฆ I saved 2800 on these.

IMG_20170613_164717

It’s not as cheap as I can get at other store, but it’ll do. Coz I’m not gonna take a trip to another store just for 2L of cooking oil. No saved.

IMG_20170613_164745

Hubby drink this coffee. The type that has ‘mud’ in it :p I don’t. Even though I strain it, it still have that ‘muddy’ taste in my mouth. I’m an instant coffee girl. Coffee, cream, no sugar. Best!

IMG_20170613_171242

Well… My feminine needs. Enough said ๐Ÿ˜€ No saved ๐Ÿ˜ฆ Oh… I need it loooooong. The longer it is, the safer I feel. LOL.

IMG_20170613_164813

Ignore the blur ๐Ÿ˜ฆ I finally can stock up on this. I would’ve get 2 or 3 more if it was on sale. But its not. I use it for our smoothies and the kids love to add it on their cereal drink.

IMG_20170613_164858

Need to stock up on our seasoning. No saved.

IMG_20170613_165336

Stocking up on eggs. We’re eggs big eater. We can eat 10-15kg of eggs each month. It’s 3.5kg at 21k/kg. Expensive ๐Ÿ˜ฆ

IMG_20170613_165432

Bread. We eat bread like 15-25 packets a month. The white bread is for the kids. They don’t eat wheat bread, but I noticed, Abe is starting to like those. But I am the only consumer for wheat bread. No saved.

IMG_20170613_165513

This is Al’s fav. He likes to dip it in a hot sweet tea ๐Ÿ™‚ That’s why we call him Opa :p It’s 6.900/pc.

IMG_20170613_165543

Stocking up cheese for Abe. He likes it for his sandwich. He’ll make sandwich by himself. Bread, mayo/bbq sauce, chili sauce, cheese, bread. He can eat sandwich everyday, even after he already have his meals. I saved 7k on these 2. Great deal! It’s 14k/pack. Very cheap!

IMG_20170613_165622

6 of these for 21.300. It’s way cheaper than the other brand we used to have. And it taste fine. Sometimes we’re too fanatic on one specific brand that we’re too negative towards other brand. But once you try, it’s actually fine, and you can save more.

IMG_20170613_165719

Its an impulse buying, but well… We need those sponges. At least now we don’t have to buy every now and then. A pack of 20 cost me 23k. Less than 2k a piece. Super cheap.

IMG_20170613_165732

Facial cotton that I’ve been missing these few weeks hahaha. It was gone, long way gone, and I don’t quite wanted to spend on just facial cotton when I can buy something else for my kids. I just use water to clean the cleanser off my face. You know mom always have the feel of sacrificing ๐Ÿ˜€ Now I can stock on them. Finally!

IMG_20170613_165742

Again, I used to buy one specific brand. Now, I just go to whatever is on sale. And they’re just as sweet as sugar. It’s only 12.500/kg while that other brand would be 17-20k/kg. As long as they don’t look yellowish, I’m fine.

IMG_20170613_165755

Finally! Finally!!! I can provide milk for my kids. They love this brand, specifically. So, even though they’re not on sale, I’ll buy for them. And make sure buy from Indogrosir, coz other store would cost you more than 100k, when its around 80k at Indogrosir.

IMG_20170613_165913

Stocking up our hot drinks. None are having discounts ๐Ÿ˜ฆ

IMG_20170613_170840

These are actually a bonus from Indogrosir. I don’t know how I got it. I just went to the counter and showed them my receipt and they gave me these. 6 packs of detergent.

IMG_20170613_170856

Bathroom cleaner. No saved, but its cheap. 14.500/bottle.

IMG_20170613_170911

I saved 4.800 for both. 10.500/pouch. Great deal!

IMG_20170613_170938

I saved 3k for these and I got 3 cream detergent. 3.400/pouch and some bonus. I’m happy ๐Ÿ˜€

IMG_20170613_171002

No save on these but its cheaper here. 8.900/pouch.

IMG_20170613_171027

I saved 12.600 on these and got 3 small pouches of floor cleaner for free. 11.200/pouch.

IMG_20170613_171054

We’re still in war with mosquitoes. Need to always stock on these. Saved 5k for these. 8.400/10pcs.

IMG_20170613_171109

This is super cheap. I saved 10.200 for these 2. 14.900/bottle. Crazy right? That’s why I brought home 2 ๐Ÿ˜€

IMG_20170613_171146

I am stuck with this brand now. Its super cheap and it bundled with toothbrush. What more can you ask? Its only 8.700/pack. Literally in love with this brand. I just hope they’ll have this bundle forever ๐Ÿ˜€

IMG_20170613_171223

One more war tools against mosquitoes. 3.250/pack.

IMG_20170613_171257

You know me. I always go for what’s on sale. I saved 7.200 for these 2. They’re 14.900/bottle.

IMG_20170613_171315

22.300 for 2 pouches total of 680ml.

IMG_20170613_171347

Well I don’t use these. My mom does. I saved 2k for these 2. 7.900/pouch.

IMG_20170613_171324

I saved 4.600. 18k for this. Cheap.

So… Great deal right? When you’re on a budget, go to Indogrosir for grocery shopping. It surely save you a ton of money. Plus it’ll give you points for rewards. Try to shop once or twice a month, shop in bulk, that way you don’t have to go to supermarket/minimarket just to buy 1-2 things and end up buying 15 things and way out of budget.

Thanks for joining me and make sure you hit the ‘follow’ button so you don’t miss the sale I’ll share with you. Give it a star if you like it ๐Ÿ™‚

 

 

 

 

 

Advertisements

Author:

An ordinary mom trying to do my bit of everything in the best way I could

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s